Nedir?Airdrop Nedir? Airdrop Nasıl Alınır?

Airdrop Nedir? Airdrop Nasıl Alınır?

Kripto Para Piyasasına artan ilgiyle birlikte, yatırım yapmadan para kazanmak isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri olan “Airdrop Nedir?” sorunu cevaplayacağız.

Airdrop Nedir?

“Airdrop” terimi İngilizce’den gelir ve “havadan düşme” gibi bir anlama gelir. Genellikle yeni piyasaya çıkan projelerin, coin veya tokenlerini tanıtmak ve projelerine dikkat çekmek amacıyla yapılan Airdrop, aslında belirli kripto paraların çok sayıda dijital cüzdana ücretsiz olarak dağıtılmasıyla gerçekleşir. Bu durumda, airdrop’a katılan kullanıcılar belli şartları yerine getirerek, herhangi ek bir işlem yapmadan airdrop ödülü olan kripto para birimini alır. Bu nedenle, bir airdrop yoluyla alınan kripto para birimi için ödeme yapması gerekmez.

En iyi bilinen ve aynı zamanda iddiaya göre en büyük airdrop programlarından biri, 2018’de gerçekleşen Stellar Lumen Token’ın (XLM) airdrop’uydu.

Airdrop alabilmek için, mümkün olduğunca çok sayıda farklı kripto para birimi destekleyen uygun bir cüzdana ihtiyacınız var. Ethereum blok zinciri temelinde çalışan cüzdanların özellikle pratik olduğu kanıtlanmıştır, çünkü birçok airdrop bu blok zincirine dayalı yani ERC-20 tokenlerine dayanmaktadır.

Airdrop Çeşitleri Nelerdir?

Ödül Airdropları

Burada, kullanıcıların kripto para birimlerini veya NFT’lerini alabilmeleri için bir dizi görevi tamamlamaları gerekir, bu en ünlü formattır, görevler her zaman projeyi popülerleştirmeyi amaçlar, abone olmaları veya sosyal ağlarda paylaşmaları, bir telegram grubuna katılmaları istenir. Resmi lansmandan önce daha fazla insanı çekmek için diğer yolların yanı sıra bir tweet paylaşmaları da istenebilir.

Özel Airdroplar

Bu, ikinci en çok kullanılan airdrop şeklidir, bu sayede platformu kullanan ve deneyimleyen kullanıcılara airdropla kripto paralar gönderilir, daha fazla kişiye ulaşmak için bir dizi adımı tamamlamaları gerekir. Projeyle teması olan kişiler çoğu zaman ilk yatırım yapanlar olarak atanır, bunun bir örneği, protokolleriyle etkileşime girenlere 400 Uni token sağladıkları bir airdrop gerçekleştiren Uniswap borsasıdır.

Holder Airdroplar

Bu airdroplarda adından da anlaşılacağı gibi, tokenlar holderlara dağıtılır, istenilen minimum miktarda kripto para birimi olan kullanıcılara airdrop yoluyla hediye kripto paraları gönderilir. Bu durumda, mevcut bakiyeyi ve kural olarak konmuş olan minumum tutarı gösteren bir ekran görüntüsü istenir. Ünlü projelerden Bitcoin veya Ethereum gibi çeşitli projeler bu tür airdrop yaptı.

ethereum airdrop görseli airdrop nasıl alınır

Airdrop Nasıl Alınır?

Airdrop nedir hususundan bu kadar bahsettikten sonra dilerseniz nasıl alınacaklarından da bahsedelim. Prosedür bazen biraz karmaşıktır. Normalde, airdroplar yalnızca belirli gereksinimler karşılandıktan sonra teslim edilir. Coini tanıtma görevine ek olarak, genellikle yeni bir cüzdan açmanız gerekliliği vardır.

Gerçekten ücretsiz mi yoksa sadece para yatırdıktan sonra mı teslim ediliyor? Bazen airdrop’lar zorunlu depozito koşulu koymakta. Kripto paraları ancak yeni bir cüzdan açtıktan ve bir kripto parayı satın aldıktan sonra veriyolar. Örneğin sağlayıcı FTX, yeni müşterilere 100 USD’lik ilk para yatırma işleminden sonra 10 USD değerinde bir Bitcoin Airdrop veriyor.

Bilinmeyen cüzdanlar mı yoksa büyük kripto borsaları mı? Topluluğa göre, güvenlik açısından internette bilinmeyen airdrop cüzdanlarına kaydolmamak gereklidir. Binance gibi düzenlenmiş ve iyi bilinen kripto borsalarını kullanmak çok daha güvenlidir.

Kripto para airdoplarını listeleyen siteler var mı? Çoğu airdrop botları gerçekten işe yaramıyor. Henüz iyi bir airdrop bulan site ve bot geliştirilmedi. Ücretsiz tokenleri düzenli olarak almak istiyorsanız, işlemleri manuel olarak kendiniz yapmalısınız. Normal ticaretle karşılaştırıldığında, çoğu insan için airdrop bulmak muhtemelen daha az kazançlıdır.

İpucu: Kazançlı airdroplar aramak için çok fazla zaman harcamayın. Bazı saygın kripto para borsalarıyla hemen ticarete başlayabilir ve çok daha büyük karlar elde edebilirsiniz.

Airdrop Nereden Alınır?

İnternette yeni projelerin sunulduğu bir dizi kripto airdrop listesi var. Konu Türkiye’de Avrupa’ya göre biraz daha az ilgi uyandırdığından, Türkiye’de kripto para airdopları için hala gerçekten iyi bir platform yok.

Yeni tokenlerin geliştiricileri genellikle sosyal medya aracılığıyla takipçilerine bilgi verir. Promosyonlar Twitter ve kripto para Reddit forumlarında duyurulur. Gelecekteki kazançlı airdoplardan haberdar olmak isteyen herkes bu platformları takip etmeli ve kazançlı airdopları manuel bir şekilde bulmalıdır.

Binance gibi bazı iyi bilinen platformlarda, mevcut müşteriler için her zaman airdrop vardır. Bazen yeni mevduatlar veya belirli varlıklara sahip olmak bonuslarla ödüllendirilir. Halihazırda bir kripto borsanız varsa, borsanızın müşteri hizmetlerinden ücretsiz token ve airdroplar hakkında bilgi isteyebilirsiniz.

airdrop hediye paketi token hediyesi

Airdrop Güvenli Mi?

Ücretsiz token elde etmek, kendi başına herhangi bir risk içermez. Çünkü küçük kripto hediyeleri fazla mali yüke neden olmaz. Tokenlerin değeri düşse bile, kendi paranızdan hiçbir şey kaybetmezsiniz. Ayrıca airdrop yoluyla dağıtılan kriptolar da satılabilir. Daha önemlisi ise hiç kimse kripto para airdroplarını cüzdanında uzun süre tutmak zorunda değildir.

Bununla birlikte, bir pazarlama aracı olarak airdroplara dayanan tüm kripto para birimlerinin uzun vadede çok da başarılı olamayacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle, ücretsiz yöntemler yoluyla abartılan bazı kripto para birimleri de eleştirel olarak incelenmelidir. Çünkü bu yöntem piyasanın kısa süreli bozulmasına yol açabiliyor.

Airdrop vaadiyle güvenilir olmayan sitelere cüzdanınızı bağlamak yada cüzdanınıza bilginiz dışında gelen coinleri satmak için cüzdanınızı bilmediğiniz sitelere bağlamak, büyük bir risk taşımakta. Bu yöntemle cüzdanınızdaki tüm kripto varlığınızı kaybmeteniz bile mümkün.

Spesifik risklere baktığımızda dikkate alınması gereken iki ana senaryo vardır. Birincisi, medya kaynaklı talep tarafından kısa vadede bir fiyatın yukarı itildiği bir “pompala ve boşalt planı” senaryosu olacaktır.

Erken yatırımcılar bazen bu tür gelişmelerde tam zamanında atlayarak büyük karlar elde edebilirken, satış için en iyi zamanı kaçırma tehlikesi her zaman vardır. Ancak, yalnızca düşüşten sonra farkına varır ve tokenlardan kurtulmaya çalışırsanız, çoğu zaman kayıpları kabul etmek zorunda kalırsınız.

Diğer risk ise, bazen yalnızca illegaliteye yönelik sermaye artırmak için kullanılan şüpheli kripto varlıklarının olmasıdır. Bunlar daha sonra örneğin airdroplar aracılığıyla belirli bir farkındalık düzeyine ulaşmaya çalışırlar.

İpucu: Dolandırıcılık riskinden kaçınmak için birçok yatırımcı, bilinmeyen kripto airdroplarına güvenmek yerine tanınmış kriptolara ve Binance gibi tanınmış borsalara güvenmeyi tercih ediyor.

Kripto Airdropları Neden Yapılır?

Çoğu kripto airdropunun arkasındaki fikir, genellikle geliştiricilerin airdrop sayesinde yeni bir kripto projesine dikkat çekmek istemesidir. Bu nedenle, airdropların büyük çoğunluğu nispeten yeni çıkan kripto projeleriyle sınırlıdır.

Ancak tokenların bir kripto airdrop yoluyla dağıtılması bazen piyasada bilinen cüzdan sağlayıcıları ve kripto borsaları tarafından da zorlanır. Çünkü uzun süredir borsalarında ticarete devam eden müşterileri, bağlılıkları için airdroplar aracılığıyla ödüllendirilir.

Airdroplar, piyasa değerini olumlu yönde etkilemek için de kullanılabilir. Kripto varlıklarının fiyatı arz ve talep arasındaki denge tarafından oluşturulduğundan, daha uzun bir elde tutma süresi yeni bir kripto projesini yukarı doğru itebilir.

🏆 En Çok Tercih Edilen 3 Kripto Borsası

Dünyanın En Büyük Kripto Borsası

Asya'nın En Büyük Kripto Borsası

Kaldıraçlı İşlemler İçin Kripto Para Borsası

Uyarı

Bu yazıda yer alan açıklamalar, değerlendirmeler, yorum ve tavsiyeler, bunları beyan eden kişilerin kişisel görüşleridir. Yatırım beklentilerinize uygun düşmeyebilir veya mali durumunuz hakkında risk oluşturabilir. Burada yer alan içerik, kripto para piyasalarıyla ilgili bilgi paylaşımı gerçekleştirmek amacıyla oluşturulmuştur. Herhangi bir yatırım önerisi içermez. CoinNedir.com sitesini bağlayıcı nitelikte değildir. Daha kapsamlı bilgi almak için ‘‘Risk Beyanı ve Sorumluluk Reddi’’ ile ilgili açıklamaların bulunduğu sayfamızı inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Konular

Son Konular