Newspaper WordPress Theme
Nedir?Ayı Piyasası Nedir? Ne Kadar Sürer?

Ayı Piyasası Nedir? Ne Kadar Sürer?

ayı piyasası nedir piyasalardaki kırmızı düşüş grafiği

Koronavirüsün etkileri son yıllarda dünya finans piyasalarını sarstı. Bazı yatırımcılar, 2000 teknoloji balonundan ve 2008 kredi krizinden bu yana ayı piyasasına nasıl yatırım yapacaklarını öğrenemediler. Bu aşağı yönlü piyasa koşullarında nasıl hareket edeceğinizi bilmek, portföyünüzü korumak ve onu büyütmek için fırsatlar bulmak için çok önemlidir.

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı Piyasası yani Bear Market, piyasalarda daralmaların bulunduğu, arzın talepten fazla olduğu, yatırımcıların panik ve korku içerisinde olduğu, bunlara bağlı olarakta fiyatların düştüğü piyasadır. Ayı piyasası diyebilmemiz için en az %20 veya daha fazla düşüş yaşanmış olmalı. Ayı Piyasası aynı zamanda Ayı Sezonu olarak da bilinmektedir ve kripto para piyasaları dışındaki varlık sınıfları için de geçerlidir. Özellikle kripto para piyasalarında sıkça duyduğumuz bu kavram, bir ayının saldırı sırasında yukarıdan aşağıya doğru hamleler yapması nedeniyle düşüşü simgeler.

Ayı piyasasını tanımlarken, bazıları varlığın 52 haftanın en yüksek seviyesinden %20’lik bir düşüşü çok önemli görüyor. Bununla birlikte, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ayı piyasalarını, geniş bir piyasa endeksinin en az iki aylık bir süre içinde %20 veya daha fazla düştüğü bir durum olarak tanımlamaktadır.

Ayı piyasasının çeşitli nedenleri olabilir. 1929 Büyük Buhranı, hisse senedi piyasalarının dört yılda %90 oranında düşmesiyle ABD tarihinin en kötüsüydü. Birçok analist, 2020’nin koronavirüsün ekonomik etkisinin tetiklediği yeni bir Büyük Buhran’ın başlangıcı olacağından korkuyordu. Dikkate değer diğer iki ayı piyasası, 2000 teknoloji balonu ve 2008 kredi sıkışıklığından kaynaklandı.

ayı sezonu ve boğa sezonu farkları nelerdir

Boğa Piyasası ve Ayı Piyasası Farkları Nedir?

Düşüş eğilimindeki bir piyasada yani ayı piyasasında, düşen fiyatlar genellikle daha fazla korku ve karamsarlığı körükler ve bu da bir varlığın fiyatında sürekli bir düşüşe yol açabilir. İyimserlikteki tüm dalgalanmalar kısa ömürlü olma eğilimindedir.

Boğa piyasası, ayı piyasasının tam tersidir. Piyasanın belirli bir süre boyunca agresif bir şekilde yükseldiği zamandır. Yükselen fiyatlar, aynı zamanda kazanç sağlamak isteyen daha fazla insanı cezbetmekte, daha fazla iyimserlik ve açgözlülük beslenmekte, buda fiyatları daha da yükseltmektedir. Güçlü bir ekonomi, destekleyici merkez bankası ve hükümet politikaları da boğa piyasasını körüklemeye yardımcı olabilir.

Boğa piyasaları, hisse senetleri, emtialar, endeksler, para birimleri, tahviller ve kripto para birimleri gibi tüm farklı varlık sınıflarında ortaya çıkabilir. ABD Başkanı Donald Trump 2016 yılında göreve geldiğinde, ilk eylemlerinden biri kurumlar vergisini %35’ten %21’e indirmek oldu. Bu, hisse fiyatlarındaki yükseliş hareketini körüklemeye yardımcı oldu. 2020’de koronavirüs, hisse senedi fiyatlarında ve petrolde bir ayı piyasası yaratılmasına yardımcı oldu, ancak aynı zamanda kripto para birimlerinin ve altının boğa piyasasına girmesine de yardımcı oldu.

Ayı Sezonu Ne Kadar Sürer?

Standard & Poor’s 500 (S&P 500), dünyanın en önemli ve etkili hisse senedi endekslerinden biridir. ABD’de halka açık en büyük 500 şirketin 500’ünün hisse senetlerini içerir. 1903’ten beri ayı ve boğa piyasalarının seyri hakkında da titizlikle istatistikler tutuyor. Bu kapsamlı verilerden elde edilen analizler, bir finansal matematikçi ekibi tarafından detaylı bir şekilde incelendi. Sonuçlar Robert Shiller tarafından etkili bir raporda yayınlandı. 100 yılı aşkın bir süre içinde toplam on bir boğa piyasası ve on ayı piyasası olduğu belirtildi.

Shiller, Wall Street’teki bir ayı piyasasının ortalama 16 ay sürdüğünü hesaplıyor. Bu, ortalama 79 ay süren boğa piyasasından önemli ölçüde daha kısadır. Bu bakımdan “ayılar”, “boğalara” kıyasla yapısal olarak dezavantajlı durumdalar veya çok daha kesin zamanlama ve tahminlere bağımlılar.

Kripto Para Piyasalarında Ayı Sezonu Ne Kadar Sürer?

2009 yılından beri mevcut olan kripto para piyasalarında ayı sezonunun ne kadar süreciğiyle ilgili yorum yapmak çok zor olsada, geçmiş istatiklere ve döngülere bakıldığında en az 6 ay sürmesi beklenirken, genellikle 12-18 ay sürdüğü görülmektedir. Tabiki de ayı sezonunun ne kadar süreceği piyasadaki ortam koşullarına ve piyasa güvenine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ayrıca savaş ve pandemi gibi sebeplerden dolayı bu süreç çok daha fazla uzayabilir.

ayı piyasasında düşüş grafiği

Ayı Piyasasında Ne Yapılır?

Ayı piyasasında neler yapabileceğimizi daha iyi anlamak, düşüş eğilimindeki piyasada fırsatlar yakalamamıza yardımcı olur.

⦁ Krizi fırsata çevirin ve piyasa dalgalanmalarını bir düşman olarak değil, bir dost olarak görün. Piyasa analizinizi yaparak düşüş eğilimi gördüğünüzde nakite geçerek ayı sezonundan etkilenmeyip sonrasında daha düşük fiyattan alım gerçekleştirebilirsiniz.

⦁ Boğa piyasalarında çoğu insan kripto paralarla ve hisse senetleriyle ilgilenir. Ancak en iyi zaman, kimsenin piyasalarla ilgilenmediği zamandır yani ayı sezonunda prim yapmamış ve geleceği olan projeleri, şirketleri bulup boğa öncesi hazırlığını yapabilirsin.

⦁ Başarılı bir yatırımcı çok sabırlıdır, bir hisse yada kripto para birimi alımı yaparken gerçek değerinin çok altında satın almak için çabalar ve değerinin üzerinde satmak için de sabırlı bir şekilde bekler.

⦁ Kimsenin lafıyla hareket etmeyin. Para piyasalarında yapılabilecek en kötü hata uzmanlara yada fenomenlere ve güncel ekonomik haberlere göre alım veya satım yapmaktır. Bu şekilde iyi karlar edilebilir ancak aynı şekilde balon haline gelen bir ürünü en tepeden almanıza da sebep olabilir.

Ayı Tuzağı Nedir?

Piyasalarda genel olarak boğa sezonu hakimken, balinalar veya manipülasyonlarla fiyatlardaki anlık olarak %10 bandında bir düşüş yaşanması durumunda, küçük yatırımcının panik ve kaybetme korkusu ile elindeki malı satması beklenir. Ayrıca düşüş eğiliminde olan yatırımcılar ise bu düşüş ile birlikte fiyatların daha da düşeceğini düşünürek kaçırma korkusuna kapılır ve short pozisyon alırlar. Bu yaşanan düşüş sonrasında fiyatlar kısa bir süre içersinde hacimli bir şekilde yükseliş trendi içersine geri girer ve ayılar short pozisyonlarında tuzağa düşerler buna Ayı Tuzağı denir.

🏆 En Çok Tercih Edilen 3 Kripto Borsası

Dünyanın En Büyük Kripto Borsası

2021'in En Çok Büyüme Gösteren Kripto Borsası

Asya'nın En Büyük Kripto Borsası

Bu kısımda yer alan açıklamalar, değerlendirmeler, yorum ve tavsiyeler, bunları beyan eden kişilerin kişisel görüşleridir. CoinNedir.com sitesini bağlayıcı nitelikte değildir. Yine bu alanda yapılan açıklamalar, yatırım danışmanlığı kapsamında değerlendirilmez. Bu konuda yetkili olan kuruluşlar; yatırım danışmanlığı alanında faaliyet yürüten aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri ve özel sözleşmelerle yetkilendirilmiş bazı bankalardır. Bu alanda yapılacak açıklamalar, değerlendirmeler, yorum ve tavsiyeler yatırım beklentilerinize uygun düşmeyebilir veya mali durumunuz hakkında risk oluşturabilir. Bu nedenle bu alanda yapılan açıklamalara, önerilere bakarak yatırım kararı almak, getiri beklentisi içine girmek doğru olmayabilir. Burada yer alan içerik, kripto para piyasalarıyla ilgili bilgi paylaşımı gerçekleştirmek amacıyla oluşturulmuştur. Herhangi bir al-sat ya da yatırım önerisi içermez. Daha kapsamlı bilgi almak için ‘’Risk Beyanı ve Sorumluluk Reddi’’ ile ilgili açıklamaların bulunduğu sayfamızı inceleyebilirsiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

 • USD
 • EUR
 • TRY
 • bitcoin
  Bitcoin(BTC)
  $20,066.006.46%
 • ethereum
  Ethereum(ETH)
  $1,383.316.62%
 • tether
  Tether(USDT)
  $1.000-0.15%
 • usd-coin
  USD Coin(USDC)
  $1.000.020%
 • binancecoin
  BNB(BNB)
  $284.694.43%
 • ripple
  XRP(XRP)
  $0.475-1.70%
 • binance-usd
  Binance USD(BUSD)
  $1.0000.170%
 • cardano
  Cardano(ADA)
  $0.4573.05%
 • solana
  Solana(SOL)
  $34.767.12%
 • dogecoin
  Dogecoin(DOGE)
  $0.0621.62%

Popüler Konular

Son Konular

Daha Fazla Haber