Nedir?Boğa Piyasası Nedir? Ne Kadar Sürer?

Boğa Piyasası Nedir? Ne Kadar Sürer?

Boğa piyasası nedir sorusu genellikle yatırım konusunda yeni olan kişiler tarafından sıkça merak edilir. Bu terim, daha çok kripto para piyasaları için kullanılıyor olsada aslında çok daha geniş bir kapsama sahiptir. Boğa piyasası, tüm piyasalar için kullanılabilen bir terimdir.

Boğa Piyasası Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, Boğa Piyasası yani Bull Market, çeşitli piyasalarda fiyatların yükseliş trendinde olduğu dönemdir. Bu dönemde, alıcılar pazarın kontrolünü ellerinde tutar ve az sayıda satıcı varken piyasaların yükselmesini sağlarlar.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), boğa piyasasını “hisse senedi fiyatlarının yükseldiği ve piyasa duyarlılığının iyimser olduğu bir zaman” olarak tanımlıyor. Boğa piyasası, genellikle en az iki aylık bir süre boyunca geniş bir piyasa endeksinde %20’lik bir artış olduğunda ortaya çıkar.

Kripto paralar, endeksler, emtialar, döviz çiftleri, tahviller gibi birçok farklı piyasada zaman zaman boğa piyasası görülebilir. Boğa piyasasından yararlanmak ve ilgili riski dağıtmak için yatırımcıların ellerinde geniş bir enstrüman yelpazesine sahip olmaları önemlidir. Örneğin, Kripto Paralar için sepet oluşturup riskinizi bölebilir ve boğa sezonunda tek bir koine bağlı kalmadan kazanç sağlayabilirsiniz.

Kripto para piyasalarının boğa döneminde kullanılan borsa seçimi de bir o kadar önemlidir. Volatilitenin yüksek olduğu bu dönemlerde alıcı-satıcı sayısının maksimum ve alım-satım arasındaki makasın minumum olmasına dikkat edilmesi bir dijital varlığı alırken para kaybetmenize engel olucaktır. Bu sebeple en güvenilir ve çok kullanılan kripto para borsaları olan Binance, FTX, Gate.io ve Kucoin gibi platformları tercih etmenizde fayda var. Bu borsaların hepsinde mevcut tüm kripto paraların fiyatlarını gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilir, birçok farklı indikatörü kullanabilir spot yada kaldıraçlı olarak işlem açabilirsiniz.

Boğa Sezonu Ne Kadar Sürer?

Piyasalardaki yükselişi temsil eden boğa sezonunun ne kadar süreceği ile ilgili net bir şey söylemek mümkün olmasada ülkelerin bulunduğu ekonomik durum, savaş, pandemi gibi faktörler arz talep dengesini etkilediği gibi boğa piyasasının başlangıcını ve boğa sezonunun ne kadar süreceğini tahmin etmede önemli rol oynar. Geçmiş dönemdeki ayı ve boğa döngülerini analiz ederek tahmin edilebilir. Ayrıca bir önceki ayı sezonunun bitişinden itibaren pariteyi takibe alarak, piyasadaki hacim artışları göz önüne alınarak da tahmin yürütmek mümkündür. Bu yöntemlerin hiçbiri kesinlik içermese de, başarılı tahmin oranını arttıracak yöntemlerdir.

Sonuç olarak boğa piyasasının ne kadar süreceği hakkında bir genelleme yapmak mümkün değildir. Piyasanın ve ekonominin anlık koşullarına göre kararlar alınmalıdır. Bununla birlikte, geçmişteki hareketlere göre beklentiler oluşturulabilir.

ayı sezonu ve boğa sezonu farkları nelerdir

Boğa Sezonu Aşamaları

Toplama Aşaması: Bu aşama, çoğu kişinin piyasaya girmeye korktuğu her şeyin görünüşte en kötü olduğu dönemdir. Genellikle büyük bir ayı sezonu sonrasında geçekleşen toplama aşamasında, haber akışının hala kötü olmasına rağmen, piyasa kötü haberlere tepki vermeyi bırakır. Genel olarak hala çok fazla kasvet olduğu için piyasalara girmesi çok zor bir aşamadır. Ancak büyük yatırımcılar bu aşamada piyasaya girmeye başlar. Çünkü en düşük fiyatlar bu aşamada olur yani dibi sıyırmak deyimi tam olarak da bu aşamada geçerlidir. Bu aşamada fiyatlarda belirgin bir artış gözlemlenmez ve yükseliş trendi henüz başlamamıştır.

Alım Dalgası: Bu aşamada piyasalara duyulan güven artar ve fiyatlar toplama aşamasına göre çok yükselmeye başlar. Büyük yatırımcıların yapmış olduğu hacimli alışlar piyasaları yukarı taşırken, küçük ve orta ölçekli yatırımcılarda cesaretlenip alım dalgasına katılır. Birçok yeni coin piyasa çıkar ve talep en üst seviyededir. Para kazanmanın en kolay hale geldiği bu aşamada yatırım yapmak için henüz geç değildir. Boğa sezonunun en hareketli aşaması alım dalgasının yaşandığı aşamadır.

Doygunluk Aşaması: Son aşama olan doygunluk aşamasında piyasa belli bir hacime ve doygunluğa ulaşmıştır. Alımların azalması ve kar satışları gelmesiyle birlikte fiyatlarda geri çekilmelere yaşanabilir. Aslında bu evre boğa sezonunun bitişinin habercisidir. Doygunluk aşamasının sonunda ise sert düşüşler meydana gelmesi ve ayı piyasasının başlaması olasıdır.

Boğa Piyasasında Ne Yapılır?

Yükselen piyasalarda para kazanmak istiyorsanız ilk olarak boğa sezonunun aşamalarını iyi bir şekilde öğrenip, geçmiş döngülerde yapılan hareketleri güzelce analiz etmek gerekmektedir.

Yükselen bir piyasadan yararlanmak için yatırımcıların bunu erken fark etmesi ve ilgili yatırım aracını mümkün olduğunca iyi fiyattan satın alması gerekir. Bu işin içinde olmayan birisi için boğa piyasasını zamanında öngörebilmesi oldukça zordur. Ancak ekonomi ve borsa haberlerini yakından takip etmekte, yerli ve yabancı kripto sektörüne yön veren sosyal medya hesaplarını takibe almakta fayda var.

Eğer ki henüz boğa piyasasını başında yakalamak istiyorsanız, ayı sezonunun son aşamalarına doğru, mutlaka riskinizi bölerek yatırım yapabilirsiniz. Bunu hem sepet oluşturarak, hem de parçalı alım yaparak sağlayabilirsiniz.

Zamanında satın almak kadar, zamanında satmak da önemlidir. Deneyimsiz yatırımcılar, aldıkları yatırım aracını fiyatları henüz yeni yükselmeye başladığında aceleci davranarak erkenden satar. Halbuki satış için en uygun zaman aslında fiyatların durgunlaşmaya başladığı veya yeniden düşmeye başladığı, yani boğa piyasasının bittiği zamandır.

Ayrıca unutmamak gerekir ki, boğa piyasası veya ayı piyasası ne kadar uzun sürerse, yatırımcıların karar vermeden önce şüpheci yaklaşması ve özellikle yakından incelemeleri gerekir. Çünkü hiçbir ayı ya da boğa sezonu sonsuza kadar sürmez!

boğa piyasasında yükseliş grafiği

Boğa Piyasası İle Ayı Piyasası Arasındaki Fark Nedir?

Boğa piyasası, bir finansal aracın değerinin arttığı yani yükseliş trendinin hakim olduğu dönemdir. Ayı piyasası ise bunun tam tersidir: Bir finansal aracın değer kaybettiği düşüş trendinin hakim olduğu dönemdir. SEC, ayı piyasasını “en az iki aylık süre boyunca %20 veya daha fazla düşüş” olarak tanımlıyor.

Boğa sezonu sırasında sürekli yükselen fiyatlar, olumlu haberler, piyasada yaratılan FOMO giderek daha fazla yatırımcının dikkatini çeker. Yaşanan bu iyimser hava da, fiyatların yükselmesinde bir hızlandırıcı etki yaratır.

Ayı piyasasında bunun tersi geçerlidir. Düşen fiyatlar, korku ve karamsarlığın artmasını tetikler. Bu da uzun süreli fiyat düşüşlerine yol açmaktadır. Ayrıca fiyatlar düştüğünde insanlar panikleyerek mantıksız ve hatalı kararlar verme eğilimindedir.

🏆 En Çok Tercih Edilen 3 Kripto Borsası

Dünyanın En Büyük Kripto Borsası

Asya'nın En Büyük Kripto Borsası

Kaldıraçlı İşlemler İçin Kripto Para Borsası

Uyarı

Bu yazıda yer alan açıklamalar, değerlendirmeler, yorum ve tavsiyeler, bunları beyan eden kişilerin kişisel görüşleridir. Yatırım beklentilerinize uygun düşmeyebilir veya mali durumunuz hakkında risk oluşturabilir. Burada yer alan içerik, kripto para piyasalarıyla ilgili bilgi paylaşımı gerçekleştirmek amacıyla oluşturulmuştur. Herhangi bir yatırım önerisi içermez. CoinNedir.com sitesini bağlayıcı nitelikte değildir. Daha kapsamlı bilgi almak için ‘‘Risk Beyanı ve Sorumluluk Reddi’’ ile ilgili açıklamaların bulunduğu sayfamızı inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Konular

Son Konular