Coin RehberiTHETA Coin Nedir? THETA Yorum ve Geleceği

THETA Coin Nedir? THETA Yorum ve Geleceği

Bu yazımızda, Theta Coin Nedir? Theta Coin Projesi Nedir? Theta Yorum ve Geleceği Nasıl? Sorularının cevaplarına detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

İnternet kullanıcılarının video ve canlı yayın akışı hizmeti veren sitelere olan yoğun ilgilsini hepimiz biliyoruz. Youtube, Twitch gibi platformlar dışında Facebook ve TikTok da son dönemde canlı akış platformu olarak adından oldukça söz ettirir hale geldi. Canlı yayın akışı platformlarının bu yükselişi, blokchain teknolojisinin gelişim süreciyle neredeyse aynı zamana denk geldi. Theta platformu da çağımızın yükselişte olan bu iki ekosistemini birleştirme fikriyle kuruldu.

THETA Coin Nedir?

THETA Coin, Theta.tv isimli video paylaşım ve canlı streaming yapmaya imkan sunan merkeziyetsiz bir video platformunun yerel kripto para birimidir. Blockchain tabanlı ve uçtan uca şifreli olan platformda THETA Coin ile işlem yapılır. Theta, video yayını streaming için özel olarak oluşturulmuş, blockchain üzerinde çalışan bir merkeziyetsiz video dağıtım ağı olarak bilinmektedir. Bu yenilikçi platform, canlı yakın akışı (streaming) sektörünün karşılaştığı sorunlara hem teknik hem de ekonomik çözümler sunar. Video içerik üretiminin yüksek masraflılığı, yetersiz kalan hız ve buna bağlı düşük kalite gibi sorunların önüne geçmek için block zinciri destekli alternatif bir ağ oluşturmuştur.

Theta Network iki adet yerel tokene sahiptir. Bunlar, Theta (THETA) ve Theta Fuel (TFUEL) isimlerine sahip olup, iç ekonomiye güç veren en önemli yapı taşlarıdır. Theta, ağ genelinde bant genişliğini teşvik etmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle, kullanıcılar yayına katılıp ağa destek verdiklerinde TFUEL token ile ödüllendirilir.

THETA Coin Kim Tarafından Kuruldu?

Theta, mobil oyun ve çevrimiçi reklamcılık alanında girişimleri bulunan Mitch Liu ve daha önce VR canlı akış teknolojileri üzerinde çalışan Jieyi Long tarafından 2017 yılında kuruldu. Birlikte, merkeziyetsiz bir ağda çalışacak video streaming platformu üzerine düşünürken Theta’yı buldular. Projenin ekibi 21 geliştirici, mühendis ve yöneticiden oluşuyor.

Platform, Sony ve Samsung gibi teknoloji devleri ve büyük girişim fonları dahil olmak üzere onlarca yatırımcı tarafından destekleniyor. En dikkate değer destekçileri ise, YouTube’un kurucu ortağı Steve Chen ve Twitch’in kurucu ortağı Justin Kan’dır. Daha iyi görüntü kalitesi ve daha düşük içerik dağıtım maliyetleri sayesinde platformun video endüstrisinde başarılı bir devrim yaratacağına inanıyor. Theta ayrıca Metro-Goldwyn-Mayer, NASA gibi şirketler ve Katy Perry gibi ünlüler dahil olmak üzere güçlü bir ortaklık ağına sahiptir.

thate coin nasıl çalışır şeması

THETA Coin Nasıl Çalışır?

THETA, blokchain ağında peer to peer (P2P) yani eşten eşe altyapısıyla çalışmaktadır. Diğer blok zincirlerine benzer bir şekilde Power of Stake (PoS) yani Hisse Kanıtı mekanizmasını kullanır. Bildiğiniz üzere sürdürülebilirliği için muazzam bir bilgi işlem enerjisine ihtiyaç duyan Power of Work (PoW) yani İş Kanıtının aksine, PoS’taki node’lar (düğümler) ağda gerçekleşen tüm işlemlerin doğrulanması için yalnızca stake ederek paraları kilitlemek yeterli olur.

Tıpkı herkesin aşina olduğu P2P dosya paylaşım protokolü olan Torrent’de olduğu gibi, Theta’da artan kullanıcı sayısı sayesinde ağın kapasitesi, erişilebilirliği ve hızı da artıyor. Theta altyapısı, izleyicilere daha kaliteli ve akıcı bir video yayın hizmetine erişmesine olanak sağlarken, içerik oluşturucular ve yayıncılar için de daha yüksek kazanç elde etmelerini imkan tanıyor. Sistem içindeki bu ödüller Theta ağının yerel tokeni olan TFUEL tokenleri ile ödeniyor. Böylece platformu kullanan kullanıcılar ağ kaynaklarını paylaşmaya teşvik ediliyorlar.

Theta Network’ün devamlılığını sağlayan 3 temel grup bulunmaktadır. Bunlar Entreprice Validator Node, Guardian Node ve Edge Node olarak adlandırılır.Kısaca açıklamak gerekirse;

Entreprice Validator Node (Kurumsal Doğrulayıcı Düğüm): THETA Coin stake ederek verilerin işlenmesini sağlayan ana doğrulayıcılardır. Binance, Google, Samsung ve Sony gibi büyük kurumlar.

Guardian Node (Koruyucu Düğüm): Kurumsal doğrulayıcıların onaylayıp önerdiği blokları tekrardan kontrol edip yanılma payını minimuma indirmeye yarayan ağ katılımcılarıdır. Katılabilmek için en az 1000 THETA stake etmek gerekir.

Edge Node (Uç Düğüm): TFUEL karşılığında sahip oldukları bant genişliklerini paylaşan veya video akışlarını ağ üzerinden aktaran katılımcılar.

Theta coin nedir başlığında da belirttiğimiz gibi Theta Network resmi websitesi üzerinden node yazılımları sayesinde dileyen herkes ağa katkı sağlayabilir ve bu desteklerine karşılık TFUEL ile ödüllendirilir.

THETA Coin Grafiği

Powered by TradingView

THETA Coin Yorum ve Geleceği

Proje, IOSG Ventures, Sonny Innovation Funds, Sierra Ventures, IBC Blockchain Capital ve daha bir çok büyük yatırım firması tarafından finanse edilmektedir. Ayrıca Samsung ile Theta.tv yaptığı ortaklık sayesinde çok kısa süre içerisinde tüm cihazlarda yer edinmesi bekleniyor.

En popüler streaming sitelerinden biri olan Twitch’e benzerliğiyle dikkat çeken platformu Twitch’ten ayıran en önemli özellik ise, izleyicilerin TFUEL olarak da bilinen kripto para kazanmaları. Kullanıcılar bu kripto parayı isterlerse tıpkı Twitch deki gibi yayıncılara bağışlayabiliyor veya bir kripto para borsasında alım-satım yapabiliyorlar. Yani diğer bir deyişle Theta, canlı yayın video akışı sektörüne yeni bir soluk getiriyor. Düşük maliyet, yüksek kalite ve hız hedefleyen proje kullanıcıların ve yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Bir çok ünlü ve büyük yatırım firmaları tarafından desteklenen theta coin geleceği parlak ve çok büyük bir potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir.

THETA Coin Teknik Analiz

THETA Coin Teknik Analizi, Kripto para birimleri için %100 doğru bir teknik analiz yapmanın pek mümkün olmamasına rağmen, grafik ve analiz sektörünün öncülerin biri olan TradingView’in gelişmiş teknik analiz aracından kolayca takip edebilirsiniz. En popüler teknik göstergelere ve indikatörlere göre alım-satım sinyali veren bu teknik analiz aracını kullanabilirsiniz. Dilediğiniz zaman dilimindeki alım-satım derecesini görebilirsiniz. En popüler teknik göstergeler olan; Hareketli Ortalama, RSI ve Osilatör gibi birçok veriye göre analiz yapmaktadır. CoinNedir olarak özellikle belirtmek isteriz ki, Teknik Analiz Aracı sadece bilgilendirme aracı olup, yatırım tavsiyesi kapsamında değildir.

THETA Coin Nereden ve Nasıl Satın Alınır?

THETA projesi ile kendini kanıtlamış ve oldukça popüler bir coin olduğu için Binance, FTX, Gate.io gibi en büyük ve güvenilir borsalar tarafından listelenmiştir. Bu borsalarda sunulan alım-satım çiftlerine tıklayarak anında güncel fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca aşağıda bulunan En Çok Tercih Edilen 3 Kripto Borsası listesinde yer alan ‘Hesap Aç’ butonuna tıklayarak kayıt olursanız, yapacağını tüm işlemlerde %20 ila %40 arasında komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

🏆 En Çok Tercih Edilen 3 Kripto Borsası

Dünyanın En Büyük Kripto Borsası

Asya'nın En Büyük Kripto Borsası

Kaldıraçlı İşlemler İçin Kripto Para Borsası

Uyarı

Bu yazıda yer alan açıklamalar, değerlendirmeler, yorum ve tavsiyeler, bunları beyan eden kişilerin kişisel görüşleridir. Yatırım beklentilerinize uygun düşmeyebilir veya mali durumunuz hakkında risk oluşturabilir. Burada yer alan içerik, kripto para piyasalarıyla ilgili bilgi paylaşımı gerçekleştirmek amacıyla oluşturulmuştur. Herhangi bir yatırım önerisi içermez. CoinNedir.com sitesini bağlayıcı nitelikte değildir. Daha kapsamlı bilgi almak için ‘‘Risk Beyanı ve Sorumluluk Reddi’’ ile ilgili açıklamaların bulunduğu sayfamızı inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Konular

Son Konular